Na trhu je velké množství různých granulí pro psy. Jak se orientovat v tak široké nabídce? Připravili jsme pro vás základní informace jak vybrat granule, na co si dát pozor při výběru granulí pro psy a jak se orientovat v různých značkách. Neplatí, že drahé granule jsou automaticky nejlepší. Existují menší výrobci, kteří nemají špičkovou reklamu a přitom granule jsou mnohdy kvalitnější než u zavedených celosvětových výrobců. 

Jako první se podívejte na složení.

Nehleďte na líbívé obaly granulí s vysmátým psem, důležitý je vnitřní obsah. To je to co vášemu psovi chutná a bude mít dostatek vitamínů a proteinů. U každého produktu u nás naleznete podrobné složení granulí pro psy. Jako první faktor ve složení by mělo být druh masa a procentuální podíl. Kvalitní granule pro psy mají uvedený poměr sušeného (dehydrovaného) masa z konkrétního druhu zvířete. 

Je rozdíl, když na granulích je uvedeno 80% masové moučky, nebo 80% hovězí moučky. U druhé varianty víte konkrétní druh masa. V obchodě si taky nekupujeme 200 gramů šunky, ale 200 gramů vepřové šunky. Stejné je to se specifikaci tuků. Složení živočišný tuk, nebo rostlinny tuk není úplně jasná specifikace.

Dejte si pozor na chemické konzervanty a barviva! Kvalitní granule pro psy jsou konzervovány pomocí rozmarýnu, vitamínu E, popřípadě přírodními složkami. Snažte se vyhýbat chemii. 

Kolik procent masa?

Každý pes je od přírody masožravec, proto vždy hlídejte podíl masa. A kolik masa je potřeba? Ideálně čím víc tím líp. Uvědomte si, že v případě uvedeného složení z tzv čerstvého masa, je podíl vody v mase 65 až 80%. To znamená, že v případě čerstvého masa by měl být poměr 100g čerstvého masa na 100g granulí. V případě sušeného masa (dehydrovaného) je minimum 20% masa na 100g granulí.

Další ingredience

Jakmile máte vybrané maso, zaměřte se na ostatní položky v složení granulí. Důležitý je podíl tuku, sacharidů, vlákniny, minerálů, vitamínů a stopových prvků. Ideálně volte živočišné tuky ve složení 8 až 15%. Sacharidy jsou cukry a jsou zdrojem energie. Ideálním zdrojem sacharidů jsou obiloviny, luštěniny nebo brambory. Maximální podíl sacharidů by neměl překročit hodnotu 30%. Následujou vlákniny, ty nejsou zdrojem kalorické hodnoty a jsou z důvodu zvětšení objemu potraviny a navozují pocit sytosti. Obecně platí, že pro malé a aktivní plemena platí maximální hodnota vlákniny 5%. U větších plemen a obéznějších psů je maximální hodnota 20%. Jako poslední položkou ve složení sledujte podíl vitamínů, minerálů a stopových prvků. U vitamínů platí ideálně rovnoměrné rozložení vitamínu A, D, E, H, B. U minerálů a stopových prvků hledejte zejména vápník, fosfor, hořčík, draslík a sodík. Čím vyšší hodnoty, tím lépe pro chov vašeho psa.

Granule podle věku psa.

Při výběru granulí pro psa, je nutné zohlednit věk zvířete. Je logické, že štěnata potřebují granule s vyšším podílem vitamínů a minerálů. Zvláště vápnik pro růst a pevnost kostí je důležitý. Ideálně kupovat granule s vyšším procentem suchého masa. Oblíbené jsou ryby a drůbež. Pro dospělého psa volte rovnoměrné složení a snažte se druhy masa střídat. Běžně v označení granulí pro dospělé psy je značka ADULT. Pro starší psy volte granule s nižší energetickou hodnotou a zvýšenou vlákninou. Takovéto granule se běžně označují jako SENIOR.

Jak skladovat granule?

I když jsou granule suché, neznamená to, že se neskazí. Jelikož granule obsahují tuk, tak při kontaktu se vzduchem ztrácí tuhost, aroma a žloutnou. Proto po otevření granulí pro psy je spotřebujte ideálně do 6ti týdnů. Granule skladujte v tmavé a suché místnosti a vždy po otevření je pečlivě zavřete. Ideální je, když na granule použijete větší uzavíratelnou neprodyšnou krabici. Při nákupu volte balení, které bude ideální pro velikost psa a bude spotřebované do 6ti týdnů.

Cena granulí pro psy

I když cena jasně neurčuje kvalitu granulí, tak věřte, že granule ze supermarketu kde 1 kilogram výjde 10-15Kč nebude nic skvělého. Těmto granulím se vyhněte a dopřejte svému čtyřnohému miláčkovi aspoň trochu gurmánského zážitku. Průměrná cena za jeden kilogram kvalitnějších granulí se pohybuje okolo 20 až 30 Kč. Pokud chcete dopřát opravdu skvělou a vyváženou stravu svému psovi, tak ty nejkvalitnější granule se pohybují v cenách okolo 50kč za jeden kilogram. Jaké granule zvolíte, je vaše věc. Nechceme doporučovat určité značky. Myslíme si, že pokud si podrobně přečtete tento článek, určitě zvolíte tu správnou volbu granulí pro vašeho psa. 

Jak podávat granule pro psy?

Granule vždy podávejte do čisté misky, v množství dle váhy a plemena vašeho psa. Tabulku pro podávání množství granulí pro psa, vždy naleznete na obalu. Nezapomeňte vždy podávat čistou a čerstvou vodu!

Nabídku námi prodávaných granulí pro psy naleznete zde.